Yemekhane Turnike Sistemi Nedir?

Yemekhane Turnike Sistemi Nedir?

Yemekhane geçiş ve kontrol sistemi; kurum ve kuruluşlarda bulunan yemekhane geçiş noktalarına kurulan turnikenin üzerinde bulunan parmak izli ve / veya kartlı modülleri kullanarak, yemekhane geçişlerinin eşit ve adaletli bir şekilde düzenlemesini sağlar.

Herkesin günlük olarak yemek yeme ihtiyacı vardır. Fakat toplu yaşam alanlarında bu eylemin bir nizam içinde gelişmesini sağlamak, kurumların yetkililerine bir dizi sorumluluğu ve iş yükünü de beraberinde getirmiştir. Bu iş ve işlemlerin sorunsuz ve belirli bir düzen içinde yürütülmesini sağlamak amacıyla geliştirilen yemekhane turnike sistemleri küçük ya da büyük her türden yemekhanenin ihtiyacını çözecek şekilde tasarlanmıştır.

Yemekhane turnike sistemleri cihazları, üç farklı grupta karşımıza çıkmaktadır: Yüz tanıma yemekhane turnike sistemleri cihazları, parmak izi yemekhane turnike sistemleri cihazları ve kartlı yemekhane turnike sistemleri cihazları. Bu cihazlardan hangisini tercih edileceği tamamen kişilerin tercihlerime kalmış olmakla birlikte, bu cihazların fiyatları da oldukça ekonomiktir. Yüz tanıma yemekhane turnike sistemleri cihazları, kişilerin eşsiz ve benzersiz yüz algoritmasına göre tarama yaparlar. Bu cihazların kullanımları ve montajları çok kolaydır. Turnikelerin hemen üstüne monte edilirler. Yüz tanıma yemekhane turnike sistemleri cihazlarının kullanıcı kayıt kapasiteleri her cihaz modelinde farklılık göstermektedir. Genel olarak ise kayıt kapasiteleri bin ile yedi bin arasında değişim gösterir. Yani personel sayınızın kaç olduğunun pek de bir önemi yoktur. Bu cihazlar, kişilerin eşsiz ve benzersiz yüz algoritmasını kullandıkları için de kişilerin birbirleri yerine yüz okutarak geçiş yapmasını önler.

Parmak izi yemekhane turnike sistemleri cihazları ise parmak izi tanıma teknolojisi ile uygulanmakta olan cihazlardır. Bu cihazlar, kişilerin parmak izlerine bakarak tanıma ve tarama yaparlar. Parmak izi, her insanın parmağında farklı bir özellik gösterdiği için de kişilerin birbirleri yerine parmak izi okutarak geçiş yapması gibi bir durum mümkün değildir. Bu cihazların kayıt kapasiteleri, bin ile on bin kişi arasında değişiklik göstermektedir. Yani yemekhaneye giriş yapacak olan kişi sayısının aslında pek bir önemi yoktur. Zaten parmak izi yemekhane turnike sistemleri cihazlarının birçok modeli kartlı ve şifreli geçişe de imkân tanıdığı için kayıt kapasitesi daima artış gösterecektir.

Kartlı yemekhane turnike sistemleri cihazları ise kart tanıma teknolojisi ile uygulanmakta olan cihazlardır. Bu cihazların kullanımları ve kurulumları oldukça kolaydır. Bu cihazlara tanımlanacak olan kartlar, proximity kartlar ya da mifare kartlardır. Hangi kartın kullanılacak olduğu tamamen cihazların modeline göre farklılık göstermektedir. Bu cihazlarda kayıt kapasiteleri bin ile on bin arasında farklılık göstermektedir. Yani yemekhaneye kaç kişinin gireceği aslında hiç önemli değildir.