Kasa ve Sepet Yıkama Makinaları Nelerdir?

Kasa ve Sepet Yıkama Makinaları Nelerdir?

Kasa ve sepet yıkama makinaları endüstriyel kasaların ve sepetlerin yıkanması için özel tasarlanmış makinalardır. Bu makinaların tamamen paslanmaz çelikten yapılmış olması, otomatik sisteme sahip olması gerekir.

Kasa ve sepet yıkama makinaları tekrar kullanılabilir plastik kasaların, sepetlerin hijyenik ve verimli enerji kullanılarak temizlenmesi için modüler ve esnek çözümler sunmakta, iş verimliliğini olabildiğince arttırmaktadır. Pek çok farklı alanda kullanılan kasa ve sepet yıkama makinaları özellikle hijyen kriterleri göz önünde bulundurularak tasarlanmaktadır.

Hijyen insan sağlığı için çok önemli olduğu gibi pek çok sektörde de yasal bir gerekliliktir. Kasa ve sepet yıkama makinalarında hijyeni sağlanan kasalar ürünlerinizin raf ömrünü uzatmakta, güvenliğini en üst seviyeye çıkarmaktadır.

Kasa ve sepet yıkama makinaları standart olarak ana yıkama ünitesi ve durulama ünitesinden meydana gelir. Kasa ve sepetler sıcak su ve kostik soda gibi sıcaklık kontrollü ortamlarca püskürtülen, durulama ve makaralı zincirli konveyör kanalıyla makinaya taşınır. Makinanın bir tarafından kasalar yüklenir ve diğer tarafından boşaltılır. Bu sayede makine sürekli bir transfer hattına dahil edilmiş olur. Her iki tarafta yer alan kılavuzlar yıkama esnasında kasayı doğru konumda tutar. Kasalar yıkama esnasında sıcak su ve deterjan ile temizlenir.

Makinaların ağır hizmet tipi pompası ısıtılmış suyu dolaştırır ve kasaları yıkar. Kasalar her açıdan yıkanır. Su jeti nozullarının yönü manuel olarak ayarlanır. Bu özellikle kirlenmiş kasa ve sepetlerin yıkanmasında etkili sonuç verir. Deterjan tankı ısı yalıtımlı olduğundan enerji kaynakları daha verimli kullanılabilir.

Kasa ve Sepet Yıkama Makinalarının Özellikleri

Kasa ve sepet yıkama makinaları kaliteli sacdan ve paslanmaz çelikten üretilmektedir. Asit ve kostik tankları ısıtma için tabandan buhar serpantinli yapıdadır. Hava ve buhar kanalları ayrı ayrıdır. Bu noktada firmamızın tercihe sunduğu en modern kasa ve sepet yıkama makinalarının başlıca özellikleri şunlardır:

  • Kasa ve sepet yıkama makinaları asit tankı, kostik tankı, ön durulama tankı, tercihe göre son durulama tankı, sepet taşıma arabası, sepet ve vinç sisteminden meydana gelir.
  • Kasa ve sepet yıkama makinalarının vinç yürüyüş yolu tamamen kaliteli paslanmaz çeliktendir.
  • Kasa ve sepet yıkama makinalarında ürün ile temas eden yüzeyler kaliteli paslanmaz çeliktendir.
  • Kasa ve sepet yıkama makinalarında ısıtma için buhar serpantini bulundurur. Aynı zamanda sıvı hareketlenmesi olması amacıyla hava serpantinine sahiptir.
  • Kasa ve sepet yıkama makinaları otomatik dozaj pompasına sahiptir. Elektrik panosu bulunur ve ısıtma panodan kontrol edilebilmektedir.

Kasa ve Sepet Yıkama Makinalarının Kullanım Alanları

Kasa ve sepet yıkama makinaları çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Günümüzde özellikle süt işletme tesislerinde, yoğurt ve peynir fabrikalarında, ekmek fabrikalarında tercih edilmektedir. Bütün bu alanlarda kasa ve sepetler yıkama makinası sayesinde tertemiz biçimde yeniden kullanıma hazır hale getirilmektedir.