Kartlı ve Parmak İzli Turnike Geçiş Sistemlerinin Farkları Nelerdir?

Kartlı ve Parmak İzli Turnike Geçiş Sistemlerinin Farkları Nelerdir?

Turnike geçiş sistemleri gelişmiş güvenlik sunar ve ihtiyaçlarınıza uygun bir dizi stilde mevcuttur. Turnikeniz, ziyaretçilerin tesislerinize girişini kontrol eden bir güvenlik cihazı olarak kullanılmak üzere donatılabilir. Yüksek hacimli trafik için mükemmel olan bu sistemler, minimum kesintiye neden olurken maksimum akış kapasitesi sağlar. Hem yüksek hem de düşük güvenlik riski olan bütün tesisler için bütün ihtiyaçlara ideal çözümler sunan geniş ürün yelpazesine dahil olan kartlı ve parmak izli turnike geçiş sistemleri arasındaki farklar ve aralarında nasıl seçim yapılacağı da bu konu da en çok araştırılan sorulardan biridir.

Giriş kontrolü, belirli bir konumdaki bir kişiyi veya bir grup insanı kontrol altında tutmayı ve kontrol altında tutmayı sağlar. Bir girişte kontrol noktası olarak kullanılan turnike geçiş sistemleri, akıllı kart okuyucular, parmak izi okuyucular, şifreli giriş cihazları, yüz tanıma cihazları, el izi okuma cihazları gibi birçok güvenlik desteği sunan ürün entegrasyonu sağlanarak kullanılabilir olmaları da günümüzde güvenlik amaçlı en sık tercih edilen sistemlerden biri haline gelmelerini sağlamıştır.

Parmaz izli turnike geçiş sistemleri farklı model, boyut ve kapasiteleri ile giriş sistemlerinde en çok tercih edilen yöntem olan parmak izi tanıma sistemi, kartlı geçiş sistemlerinden farklı olarak özellikle güvenlik şartlarının yüksek tutulması gereken firmalarda giriş-çıkış ve güvenliğin kontrolünü sağlar. Bu sistem kartın kaybolma, çalınma ve taklidi gibi zayıf noktaları ortadan kaldırarak çalışır. Cihaza geçişine izin verilecek kişilerin parmak izleri, benzersiz parmak izi sayesinde maksimum güvenlik sağlar. Biyometrik sistemler olarak sınıflandırılan yüz tanıma sistemleri, özellikle giriş kontrolü ve personel giriş-çıkış takibi için kullanılmakla birlikte üst düzey güvenlik için de tercih edilmektedir. Yüz tanıma sistemlerinde işlem 3D tarama yapılarak kişinin yüzünün cihaz tarafından kaydedilmesi ile gerçekleştirilir. Parmak izi tanıma, parmak yüzeyindeki parmak izi morfolojisindeki farklılığa dayanan bir tanımlama teknolojisidir. Günümüzde parmak izi tanıma, küçük cep telefonlarında ve büyük erişim kontrolünde yaygın olarak kullanılmaktadır. Piyasa bunun çok güvenli ve pratik bir teknoloji olduğunu kanıtlamıştır. Parmak izi turnike kapısı, güvenlik seviyesi yüksek ve IC kartları, şifreler, anahtarlar gibi geleneksel yöntemlerden üstün olan en üst düzey biyometrik teknolojilerden biridir. Kullanımı çok rahat ve hızlıdır. Parmak izi tanıma turnike kapılarının bir diğer avantajı ve farkı, parmak izi tanıma teknolojisinin erken gelişmesi, teknolojinin nispeten olgun olması ve yanlış tanıma oranı ve reddetme oranının nispeten düşük olmasıdır.

Öte yandan giriş çıkışların çok olduğu genel alanlarda ve özel hizmetlerde tercih edilen kartlı geçiş turnike sistemleri, özel sensör teknolojisi ile hızlı ve güvenli giriş sağlar. Kayıt ve giriş kontrolü için en pratik ve hızlı çözüm olan bu sistemler, çeşitliliği ile mekanın estetik görüntüsünü bozmaz. Parmak izi tanıma ise, çevre üzerinde yüksek gereksinimlere sahiptir ve parmakların nemine ve temizliğine dahi çok duyarlıdır. Dolayısıyla kir, yağ veya ıslaklık gibi faktörler parmak tanımamasına veya tanıma sonucunu etkilemesine neden olabilirken; kartlı geçiş turnike sistemlerinde ise bu ihtimal elimine edilmiş olur ve daha akıcı, doğru sonuçlar alınması ile zamanda tasarruf söz konusu olabilir. Öte yandan bazı kişilerde veya bazı gruplarda çok az parmak izi vardır veya hiç yoktur, bu nedenle görüntülenmesi zordur. Kartlı turnike geçiş sistemleri bu ve deri soyulması ve yara izleri gibi düşük kaliteli parmak izleri dolayısıyla yaşanabilecek düşük tanıma oranı sorununa karşında tercih edilebilir bir seçenek olabilir.

Lakin bu faktörlerin dışarıda bıraktığımızda parmak izli geçiş sistemleri kartlı geçiş sistemlerine göre oldukça avantaj sayılabilecek farklara da sahiptir. Oldukça hızlı bir tanıma ve uygulama sistemine sahip en uygun fiyatlı turnike çeşitlerinden biridir parmak izli sistemler. Güçlü uyarlanabilirlik ve yüksek güvenlik çözümleri sayesinde birçok alanda günümüz en yaygın kullanılan turnike sistemlerinden biri olmuştur. Çalıştırması kolay ve özel eğitim olmadan çalıştırılabilir olması ve vücuda zararsız sistem taramasıyla beraber sağladığı güçlü güvenlik özellikleri ise birçok sektöre hitap edebilmesinin başlıca sebeplerindendir.