Herkes İçin Sürdürülebilir Bir İhtiyaç, Paslanmaz Çelik Evyeler

Herkes İçin Sürdürülebilir Bir İhtiyaç, Paslanmaz Çelik Evyeler

Paslanmaz Çelik Evye Nedir?

Paslanmaz çelik evyeler hijyenik görünümü ve dayanıklılığıyla kullanıcılar için oldukça makul bir modeldir. Bununla birlikte çelik evyelerin de kendi içinde daha kaliteli olanları vardır. Eğer kaliteli bir paslanmaz çelik lavabo aldıysanız, dayanıklılık ve uzun kullanım ömrü ile süreklilik sağlar. Granit lavaboya göre daha ekonomiktir. Ancak kullanım açısından bakım gerektirir. Düzenli olarak silinmez ise yüzeyinde su lekeleri oluşur. Fırçalandığı takdirde az da olsa çizilme yaşanabilir.

Paslanmaz Çelik Evyelerin Avantajları Nelerdir?

Paslanmaz çelik pahalı bir malzeme olmasına karşın, diğer mutfak tezgahı seçeneklerine göre çok daha hijyeniktir. Bundan dolayı çoğunluklu olarak tezgahlar farklı kombinasyonlardan yapılmakta (laminant, granit, mermer vb), hijyene en çok ihtiyaç duyulan kısım olan suyun aktığı ve üzerinde gıda maddelerinin doğrandığı, temizlendiği ve işlendiği kısım için paslanmaz çelik evyeler kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelik evyeler, diğer seçeneklere kıyasla en sert yüzeye sahip olması nedeniyle, üzerinde meydana gelen bıçak darbeleri gibi darbeler sonucunda yüzeyinde bir aşınma meydana gelmez. Bu oldukça avantajlı bir durumdur. Küçük partiküller yüzeyinden ayrılıp da gıdalarınıza karışmaz. Fakat aynı durumlar sonucunda mermer, laminant, granit yüzeylerde aşınmalar yaşanabilmekte; bu malzemelerin yapımında kullanılan kimyevi maddeler gıdalar aracılığıyla vücuda sızabilmektedir. Bu nedenle paslanmaz çelik evye kullanmak hem hijyenik görünüm hem de insan sağlığı açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Paslanmaz Çelik Evye Nasıl Temizlenir?

Paslanmaz çelik evyelerin temizliği ve bakımı çok kolaydır. Günlük olarak biraz sabunlu su ve sünger kullanımı önerilmektedir. Kireç artıklarını gidermek için kenarları kabartma tozu ve biraz su ile hazırlanmış bir macunla ovulması oldukça etkili olacaktır. Ya da lavaboyu soğuk suyla doldurup beyaz sirke eklenerek de kireç artıkları giderilebilmektedir.

Doğal yollarla temizlik olarak karbonat, patates ve hatta limon gibi birçok gıda paslanmaz çeliğin temizlenmesinde ve parlatılmasında etkili rol oynamaktadır. Fakat şunu iyi bilmek gerekir ki hangi ürün kullanılırsa kullanılsın, paslanmaz çelik evyenin parlaklığını korumak için günlük temizlik şarttır. Paslanmaz çelik bir lavaboyu temizlemek, lekeleri çıkarmak ve parlamasını sağlamak oldukça kolay bir işlemdir.