Evye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evye, mutfakta en çok kullanılan ve demirbaş sayılan ürünlerin başında geliyor. Bu sebeple seçim yapılırken hem mutfağa uyumlu olması, hem de ergonomisi önemli rol oynuyor. Peki evye seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Günümüzde küçülen metrekarelerle birlikte pek çoğumuzun mutfağında tezgah “I” şeklinde (tek duvar önünde). Bu da tezgah alanını büyük ölçüde daraltan bir durum. Eğer tezgah alanını daha idareli kullanmak isterseniz “I” eviyeyi tezgahın uç kısmına da monte ettirebilirsiniz.
  • Çok sayıda bulaşığı yıkamanızı kolaylaştırabilecek geniş çanaklı bir eviye seçmeye özen gösterin.
  • Bulaşıkları hızlı kurutmak için alttan hava almalarına yardımcı olan oluklu tasarımları tercih edebilirsiniz. Damlalıklı eviyeler yıkama işlemini de kolaylaştırır.
  • Eviyede bir şey yıkarken suyun tezgaha yayılmasını engellemek için gömme eviyeli yekpare tezgahlar tercih edebilirsiniz.

Malzemesine Göre Evye Çeşitleri Nelerdir?

  • Granit Kompozit Evye

Kompozit lavabolar ya da granit evye çeşitleri, kuvarsın veya kırılmış granitin reçine dolgu maddesinin birleştirilmesi ile meydana getirilir. Karışım üretici ve ürünlere bağlı şekilde farklılaşarak, fakat içeriğinde genel olarak yüzde 80 taş ile yüzde 20 reçine bulunmaktadır. Nitelikli granit evye çeşitleri, yüksek basınç altında üretilip, hijyenik ve gözeneksiz biçimde üretilmektedir. Bu nedenle lekelere, ısıya ve çiziklere karşı dayanıklıdır.

  • Paslanmaz Çelik Evye

Paslanmaz çelik evye çeşitleri, dayanıklı yapıda olması ile ve hijyenik görüntüsüyle kullanıcılar adına en makul çeşitler arasında yer almaktadır. Bununla beraber çelik evyelerin kendi içerisinde daha kaliteli olanları bulunur. Paslanmaz çelik eviye alındığında dayanıklılık ve uzun kullanım durumu garantidir. Granit lavabolara nazaran daha ekonomiktir.

  • Dökme Demir Evye

Dökme demir evyeler veya inoks evye parlak lavabo görünüşüne sahiptir. Bundan hoşlanan kişiler için ideal tercih olabilir. Bu evye çeşitleri hem sert, hem dayanıklı, hem de sağlamdır. Ancak ağır bir malzemedir. Bunun dezavantajı; tezgah altı eviyede montajın zorlaşmasıdır. Renk alternatifi beyaz olanlar çok tercih edilir.

  • Akrilik Evye

Akrilik veya porselen evye çeşitleri lekelere karşı oldukça dirençli olup, basit bir şekilde korunan bir yüzeyle kullanışlı modeldir. Akrilik modeller, lavaboların tarzlarını oluşturmak adına kalıplanmış plastiktir. Yaygın olarak cam elyafı ile kuvvetlendirilir. Akrilik lavabo türünün en önemli avantajı, başka modellere nazaran daha ekonomik olmasıdır.