Çelik Evye Paslanır Mı?

Çelik Evye Paslanır Mı?

Mutfak eviyesinin seçimi önemlidir. Çünkü gerek evde gerekse yemek sektörü alanında hizmet veren işletmelerde en sık kullanılan alanlardan biridir. Eviye seçiminde özellikle ev kullanıcısıysa kişinin zevki, model konusunda belirleyicidir. Bunun yanında eviyenin dayanaklılığı en önemli hususlardan biridir. O sebeple satın almadan önce sorulacak önemli sorulardan biri çelik evye paslanır mı sorusudur. Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle eviye üretiminde kullanılan çeliğin yapısına göz atmak gerekir. Çelik de kalite kalitedir. Eviye yapımına ait yüksek kalitede çelik kullanılmadığı takdirde çelik paslanabilir.

Çelik Evye Çeşitleri Nelerdir?

Çelik evye paslanır mı diye düşünürken çeliğin yapısını inceleyerek doğru bir alış veriş için adım atılabilir. Çelik kalitesine göre kategorilere ayrılır. Kaliteleri şöyle sıralanabilir:

  • Yüzde 15-16 oranında krom ila yüzde 1 oranında nikelden oluşan eviye pas tutabilir. Bu, ucuz bir malzemedir. Kalite adı 201’dir.
  • Yüzde 16 krom ve yüzde 2 nikelden oluşan eviyelerde pas oluşabilir. Bunun kalite adı 202’dir.
  • Yüzde 16 krom, yüzde 0 nikel olduğunda buna demir diyoruz. Ve kısa dönemde bir ila iki yıl arasında pas tutmaya başlayabilir. Kalite adı 430’dur.
  • Yüzde 18 krom ve yüzde 8 nikelden oluşan ve homojen yapıdaki eviye, paslanmaz çelik unvanını alır. Kalite adı 304’tür.

Çelik Evye Neden Paslanır?

Çelikte birçok alaşım bulunur. Bu alaşım çeliği hem güçlendirir hem de paslanmaya karşı daha dirençli hale getirir. Fakat bu alaşımın oluşturduğu tabaka yanlış uygulamalar yüzünden bozulabilir.

  • Tepkimeye girerse paslanır.
  • Yanlış sıcaklıkta ve yanlış kullanım süresinde malzemenin yapısı bozulur.
  • Doğru ortamda doğru malzeme kullanılmazsa paslanma da kaçınılmaz olur.
  • Metal transferi olabilir. Çelik malzemenin işlenmesi sırasında başka bir maddeden parçacık aktarımı ile yapı değişir. Gerçek olmayan bir paslanma gözükür.
  • Karışımın homojen olmaması da paslanmayı sağlar.

O sebeple çelik eviye almadan önce çelik evye paslanır mı diye düşünmeli ve işletmemiz gibi üretim aşamalarına dikkat eden, titiz bir firmadan alış veriş yapılmalıdır.

Çelik Evye Kullanımında Görülen En Sık Şikâyetler

Çelik evye paslanır mı sorusunu sorarak aynı zamanda bir çeliğin kalitesinin düşmesiyle beraber ne kadar kısa sürede paslandığını da öğrenmiş oluyoruz. En düşük kalite 430’dur. En kötü çeliğin bu olduğunu söyleyebiliriz. En kısa sürede paslanır. Hijyenik özelliği de kalmaz. O yüzden sadece eviye değil çatal, kaşık, tencere gibi malzemeleri alırken de çelikten uzakta durun. 201 ve 202, 304 ile bakıldığında ayırt edici bir özellik fark edilmez. Ama kullandıkça mora benzeyen, morumsu ya da koyuya çalan, koyumsu bir renk alır. Ürünü almadan önce yapısında kullanılan çelikle ilgili bilgileri okuduğunuzda kolayca doğru tercihi yapmış olursunuz.

Çelik eviye tercih ederken en kaliteli paslanmaz özelliğe sahip olan 304 kaliteli paslanmaz çelikten üretilen bütün ürünleri alabilirsiniz. Firmamız bu konuda kalite standartları yüksek firmalar arasında yer alır. Müşterilerine en kaliteli malzemeyi kullanarak en iyi hizmeti sunmaya çalışır.