Balans Tankı Nedir?

Balans Tankı Nedir?

Balans tankı nedir? Balans tankı, ürünlerin sürekli olarak bekleme yapmadan sistematik olarak devam etmesini sağlayan bir ara sistemdir. Sabit seviye olarak da bilinen balans tankı sütün işleme hattında iletimi sırasında bazı gereksinimleri karşılamak için kullanılır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak şunları söyleyebiliriz:

  • Santrifüj pompanın görevini en iyi şekilde yerine getirmesi ve sütün içerisinde hava ile diğer gazların bulunmaması
  • Pompa girişindeki her bir noktada sıvının buhar basıncından daha yüksek bir basınç oluşturarak kavitasyonun önlenmesi
  • Isıl işlem ile sütün sıcaklığı istenilen değerin altına düştüğü takdirde, yeterli ısıl işlem görmeyen sıvının akışının ve akış çevirme valfini harekete geçirmek için geri çevirme
  • Sıvının işlem hattında belirli bir hızda akışının sağlanması için pompa girişinde sabit bir basıncın olması.

Şeklinde diyebiliriz. Çalışma prensipleri de oldukça iyidir. Tankta bulunan şamandıra ve bir manivela eksantrik bir makaraya bağlı olmaktadır. Burada makara, tankın girişine yerleştirilen valfi çalıştırır. Şamandıra sıvı seviyesine göre aşağı-yukarı hareket ettikçe valf de buna bağlı olarak açılır ve kapanır. Balans tankına giren sıvıdan daha fazla miktarda sıvı pompa ile çekilebilmektedir. Sıvı seviyesindeki azalma ile şamandıra da aşağıya doğru hareket eder ve valf açılır. Böylece tanka daha fazla süt girişi olmuş olur. Bu şekilde ise tanktaki sıvı sabit bir seviyede tutulmuş olur.

Balans Tankının Genel Özellikleri

Balans tankları karıştırma yani ısıtma-soğutma olarak da bilinir. Kapasiteleri genel olarak 300-2200 litre arasında olabiliyor. Balans tanklarında palet tip karıştırıcı bulunur. Ayrıca buhar giriş ve çıkışları için mevcut sistemler bulunuyor. Hız kontrolleri için de karıştırma hızı ayarlanabilmektedir. Buhar ve su girişlerinde valf ile içeride bulunan ürünün sıcaklığı otomatik olarak ayarlanabiliyor. Elektrik panosu üzerinde dijital ya da standart göstergeler bulunabiliyor. Otomatik ısıtma ve soğutma butonları da balans tanklarında mevcuttur. Özellikle en önemlisi karıştırıcı start ve stop butonlarının bulunması diyebiliriz. Tüm bu özellikler her balans farkında farklılık olabilir. Firmalar bu konuda kendi özellikli sistemleri ile üretimler yapabilir. Kaliteli malzemeler ile ürettiğimiz balans tankı ürünlerimiz için bizlere ulaşabilirsiniz.

Balans Tankı Fiyatları Nedir?

Farklı özellikler ve farklı malzemeler ile üretilen balans tanklarının fiyatları haliyle değişiklik gösterebilecektir. Kapasitelerinde farklılıklar bunlar içerisindeki en önemli etken diyebiliriz. Firmalar litre olarak küçük ya da büyük balans tankları üretirler. Kullanım amaçlarına göre balans tankı tercih edilirken boyutları önemli bir yer kaplayabilmektedir. Özellikleri bakımında öne çıkacak olan balans tanklarında yüksek fiyatlar olabilir. Birçok özellikleri sayesinde kullanımları da kolay olurken avantajlıda olabiliyor. Kaliteli malzemeler ile üretilen ve avantajlı kullanımlara sahip olan balans tankı ürünlerimiz bulunuyor. Her bütçeler için uygun olabileceğini ve kaliteli kullanımlar kazandırabileceğinin garantisini verebiliriz. Oldukça özellikli olan ürünlerimize ulaşmak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.