Turnike Geçiş Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Turnike Geçiş Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Turnike geçiş sistemleri belirli bir bölgeye giriş çıkışların kontrolünü sağlamak ve güvenliği üst seviyede tutmak için uygulanmakta olan bir kontrol sistemidir. Alanlara personel veya kişilerin geçişlerini takip ve kontrol etmeye yarayan turnike sistemleri, koruma bakımından düzen sağlamaktadır. Günlük hayatta en yaygın olarak kullanımda olan turnike çeşidi, tripod turnike sistemleridir.

Turnikeler, yetkisiz kişilerin girişine engel olur ve bu sayede bulunduğu bina ve bölgenin güvenliği arttırır. Bunun yanında turnikeler personel devam kontrol sistemi, geçiş kontrol sistemi ve diğer pek çok sistemin denetiminde çalışabilir ve raporlama sağlar. Paslanmaz çelik yapı ile oldukça dayanıklıdır ve şık bir görünüm verir. Hızlı ve kolay kuruluma sahip sistem türüdür ve hemen hemen herkes bunu kolaylıkla kullanabilir. Turnike geçiş sistemleri günümüzde birçok alanda kullanım görmüştür ve çok önemli bir yere sahiptir. Eğer biyometrik bir sistemle çalışılıyor ise turnikeleri kullanan kişilerin kartlara veya şifrelere sahip olmasına gerek duyulmaz. Bu durum oldukça pratik olmakla beraber, aynı zamanda da güvenli bir sistem oluşturulmuş olunur. Turnike geçiş sistemlerinin diğer avantajlarını 3 başlık halinde toplayabiliriz:

1- İstatistik Toplamak

Misafir ve çalışan girişlerini ölçümleyerek başta pazarlama olmak üzere; satış, güvenlik ve sosyal tercihler gibi konularda istatistiki veri toplamak büyük bir avantajıdır. Özellikle çalışan sayısının çok olduğu firmalarda Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri ile çalışanların davranışlarına dair veriler elde etmek ve bu yolda etkili hamlelerde bulunmak büyük önem teşkil etmektedir. Turnike geçiş sistemleri ayrıca mesai süresi hesaplamak ve çalışan kontrolünü sağlamak adına da güvenilir istatistikler çıkartmaktadır.

2- Alan Güvenliği Sağlamak

İzinsiz giriş çıkışları mani olmasıyla üst düzey çalışarak ortam güvenliği sağlamar. Kartlı Geçiş ve Turnike Sistemleri ve buna ek olarak Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri’yle şirket içine giriş çıkışı, Parmak İzi ve Yüz Tanıma Sistemleri’yle de şirket içerisinde sadece yetkilendirilmiş kişilerin girebileceği özel bölgeleri kontrol edebilme ayrıcalığı sağlayan turnike geçiş sistemleri, tüm güvenlik senaryolarına oldukça destek vermektedir.

3- Hız ve Güçlü Kontrol

Hızlı iş temposu ve günlük hayat akışı çerçevesinde yoğun olarak giriş çıkışlarının yaşandığı hastane, fabrika, üniversite, yemekhane gibi ortamlar ve seminer, konser, fuar gibi etkinliklerde giriş çıkışların hızlı ve kontrollü yapılabilmesi bir avantajdır. Düzen oluşturma ve hızlı geçiş sağlamanın büyük kolaylık sağladığı tüm etkinliklerde özellikle turnike geçiş sistemleri büyük faydalar sağlamaktadır.