Turnike Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Turnike Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Turnike sistemleri, belli bir bölge ve ortam özelinde yapılan giriş-çıkış eylemlerinin kontrol altına alınmasını sağlayan, yapı güvenlik otomasyonlarında önemli bir tamamlayıcı ürün görevi gören elektromekanik makinelerdir.

Günümüz dünyasında güvenlik çözümleri bir lüks olmaktan uzaklaşıp, hayatın her noktasında gerekli ve elzem bir ihtiyaç haline gelmiştir. Dolayısıyla bu durum özellikle son 20 yıldır, elektronik güvenlik çözümlerine olan talebi oldukça arttırmıştır. Turnikeler, elektronik güvenlik çözümlerinin bir parçası olup bu ekosistem içerisinde tamamlayıcı ürün olarak yerini almıştır. Her türlü bina otomasyon ve yapı güvenlik sistemiyle entegre çalışabilen turnikeler, bu zincirin en kritik noktalarından birinde görev almaktadır.

Turnike sistemleri, amacı itibariyle caydırıcılık niteliği taşısalar da kullanıldıkları yerleri göz önüne aldığımızda paslanmaz çelik kullanımıyla estetik ve güzel görüntü sergilemeleri de olmazsa olmaz bir özelliktir. Bugün birçok binada şık ve inovatif lobi tasarımları ön plana çıkmakta, turnikeler aynı zamanda bu mimari estetiğin de bir parçası olmaktadır.

Turnikeler, günümüzde artık her birey için evine ya da iş yerine girerken, toplu taşımayı kullanırken, hafta sonları sosyal event için gidilen bir konser alanı girişinde veya taraftarı olduğu takımı izlemek için gittiği stadyumun girişinde karşılaştığı bir unsur haline geldi. Kullanım alanlarına göre farklı tasarım ve özellikleri taşıyan turnikeler, 4 ana ürün başlığı altında tanımlanabilir. Herkesin turnike denince ilk aklına gelen ve genellikle metro ve raylı sistem hatlarında gördüğümüz 3 kollu Tripod Turnikeler bunlarda ilkidir. Yine bu ürünlerle birlikte görülen ve genellikle sonlandırıcı görevi gören, engelli geçişine uygun şekilde tasarlanmış motorlu ve kanatlı yapıya sahip Engelli/VIP Geçiş turnikeleri de turnike sistemlerinin bir unsudur.

Tripod ve Engelli Geçiş Turnikeleri, turnikenin üretim geçmişinde en eski tarihe ve toplum belleğinde yer edinmiş başlıca iki ürün grubudur. Bu iki ürün grubuna ek olarak, daha yüksek güvenlik sağlayan bölgelerde kullanılan, fiziki olarak daha ayırt edici özelliklere sahip ve dayanıklılık oranı daha yüksek ürün grubu ise Tam Boy Turnikelerdir. Bugün birçok askeri tesis, cezaevleri ve stadyumlar gibi yüksek güvenliğe ihtiyaç duyulan bölgelerde tam boy turnikeleri görebilirsiniz. 4. ve son ürün grubu ise son zamanların en hızlı yükselen trendi, daha önce yalnızca plaza ve residence gibi yapılarda gördüğümüz, şimdilerde ise toplu ulaşım hatları dahil birçok alanda tercih edilen ve yavaş yavaş tripod turnikelerin yerini almaya başlayan Hızlı Geçiş Turnikeleri grubudur. Bu ürün grubu hem daha hızlı işlem ve geçiş imkanı yaratmakta hem de daha estetik bir görüntü sergilemesi sebebiyle son zamanlarda en çok tercih edilen ürün grubu haline gelmiştir. Özellikle Plazalar, Genel Müdürlük Binaları, İş Merkezleri ve benzer prestijli binalarda yaygın olarak tercih edilmekte olup, son zamanlarda stadyum protokol-loca girişleri ve hatta metro ve raylı sistem hatlarında da kullanımı yaygın hale gelmiştir.